CANICROSS V ČR

ROSTOUCÍ FENOMÉN , SPORT PRO KAŽDÉHO PEJSKAŘE

Lucie Jetmarová (BORDERHOLIC 33 – 1/2017)

Co je Canicross v překladu? Samotné slovo a sport canicross lze definovat zcela jasně a výstižně, Běh se psem.
Na první pohled vypadá jednoduše, ale za tímto na popularitě získávajícím sportem a za závody v něm se skrývá pot, dřina a neuvěřitelné, někdy až dech beroucí nadšení všech zúčastněných. Od pořadatelů, přes závodníky, fotografy až po diváky. Vše musí být v rámci závodu perfektně připraveno. Neriskujete pouze svoje zdraví, nýbrž i zdraví svého „psího parťáka“ a nesete za něj zodpovědnost. Pojďme se podívat na historii canicrossu- v článku budu zkráceně používat všeobecné označení CC.

CC počátky v ČR lze zaznamenat v letech 1994-1995. Cílem bylo udržovat musherské (tažné psy) v kondici i v době, kdy nebyl sníh, a CC se již v té době těšil oblibě zejména ve Francii.

Canicross jako sport spadá pod tzv. „mushing“. Ve zkratce je mushing jízda se psím spřežením. Mushing a tedy i canicross zaštiťuje v rámci světa, Evropy a tedy i ČR několik organizací. Pojďme si vyjmenovat dle zdrojů k mému článku ty nejvýznamnější.

IFSS (International Federation of Sleddog Sports)
SSPS (Svaz sportu psích spřežení)
Českomoravský sportovní klub severských psů (ČMSKSP)

– svaz zaštiťuje například i skijöring (běžkování se psem), scootering (koloběžka se psem) a další musherské disciplíny
– cílem svazu je podporovat kluby a jejich členy na sportovním poli a
umožňuje získání mezinárodních závodních licencí jednotlivým členům klubů
Česká asociace sleddog sportů (ČASS)

ECF (European Canicross Federation)
TJ Sokol Maxičky – pořadatel ME v CC v ČR 2016 v Novém Městě na Moravě
http://www.canicross.cz/index.php?call=novinky&idc=255

Existují tedy dvě mezinárodní organizace, jenž mají vliv právě na českou CC scénu, nicméně jejich cíl je jednotný: zachovat co nebezpečnější podmínky v rámci závodu jak pro běžce, tak i pro psa.
http://musher-jcc.cz/index.php/clanky/83-canicross-a-muhing-vcechcach

foto: Pavel Humpolec

JAK ZAČÍT S CANICROSSEM
V první řadě je třeba si uvědomit, že veškerá práce začíná u Vás – člověka a běžce. Pokud jste nikdy neběhali, kupte si funkční oblečení a pořádné boty. Boty jsou základ a dnes je výběr na trhu opravdu široký. Samozřejmě záleží, na jakém povrchu běháte. Botky vhodné do lesa nebudou vhodné na tvrdý městský povrch… Můj botník skýtá 4 běžecké boty, mám kliku, že pracuji pro sportovní distribuční společnost a mám všude konexe. Nicméně v porovnání s opravdovými běžci a profíky je můj běžecký botník opravdu chudý. Řekněme si to narovinu, nejvíce frekventované značky běžeckých bot vhodných na CC jsou INOV8 a Salomon. Ve specializovanějších prodejnách nebo na různých běžeckých akcích Vám změří došlap a i dle toho můžete svoje boty vybírat. Když máte boty, vrhněte se na běhání. Ovšem všeho s mírou. Je fajn začít běhat s někým, kdo tomu rozumí nebo Vám poradí s Vaším tréninkem. Samozřejmě pokud se chcete zlepšovat. Na sociálních sítích je spousta běžeckých skupin, trenérů, anebo stačí objet pár CC závodů, seznámit se s lidmi, neboť i canicrossaři pořádají společné výběhy a tréninky. Nejznámější skupinou je Běhej se psem. Na svém webu: https://www.behejsepsem.cz/ mají termínovky tréninků a za sebe musím říct, že je to prima změna, oproti mému věčnému single běhání v lese. Nezapomeňte, že je důležité měnit svůj běžecký plán s Vaší zvyšující se kondicí a hlavně běhat v různých terénech. Chytne Vás to samo, až jednou vyběhnete kopec, na který jste se dříve sotva doplazili… Vraťme se zpět ke canicrossu. Řekněme, že Vy máte natrénováno. Ale jak donutit psa, aby tahal zátěž a ještě k tomu člověka, co mu funí za zády…?! Základ je opět vybavení. Pokud Vás teď napadá myšlenka, že bude Vaše peněženka do příští výplaty prázdná, máte pravdu. 🙂 Nezoufejte, kromě bot má další CC vybavení letitou výdrž, tudíž je tato investice zcela ojedinělá- až na pár výjimek. Co k CC potřebujete, abyste se mohli s pejskem rozeběhnout s větrem o závod?

 1. Podsedák – je to de facto postroj na Vás. Existuje několik typů a značek a důležité je, aby Vám neničil záda, ale v tahu se psem nutil pracovat Vaše slušně řečeno hýždě.
 2. Postroj pro psa – Každé plemeno má svůj specifický rámec pohybu. Je důležité, aby se pes v postroji při tahu nehrbil, postroj nesmí tlačit na břicho a omezovat psa v dýchání. Existuje několik pravidel, dle kterých se vhodný postroj na psa vybírá a většinově zastoupené společnosti na CC trhu nabízí veškeré poradenství ve výběru vhodného postroje.
 3. Vodítko s amortizérem – odpružené vodítko, jehož specifika jsou pravidly CC jasně dána, v nataženém stavu měří 2m. Opět je třeba odzkoušet, které bude Vám i Vašemu pejskovi vyhovovat nejlépe.
  Nejvýrazněji zastoupené značky s CC vybavením jsou:
  ZERO DC – http://www.zerodc.cz
  NonStop Dogwear – https://www.non-stopdogwear.cz
  ManMat- https://www.manmat.cz

TRÉNINK SE PSEM
Je třeba si uvědomit, že každý pes potřebuje nejdříve fyzicky dospět, aby mohl začít běhat v tahu. Oficiální hranice, odkdy může pejsek běhat v tahu, je 1 rok. Profesionální musheři začínají s tréninkem dříve, ovšem na rozdíl od Vás mají spoustu zkušeností s danými plemeny a vědí „jak na to“. Pro Vás a Vašeho psa je lepší se držet obecných pravidel a dát na rady zkušených trenérů a závodníků. Některý pes je v tahu dynamický již od samého začátku, jinému potrvá delší dobu, než si na zátěž zvykne. Proto znovu opakuji, nejdůležitější je pro psa motivace. Trénujte se zkušenými canicrossaři, nečekejte vítězství ihned. Někdy méně znamená více a obecně se doporučuje mít psa v CC tréninku 1-2 x týdně. Skupina Běhej se psem, Canicross Česko (Rozběháme Česko) pořádají pravidelně CC tréninky, víkendové kurzy, tábory, kde nasbíráte praktické informace o správné CC přípravě – v rámci tréninku i na závody.

ZÁVODY
Přihlásit se na CC závody je nejsnažší část z celé přípravy. Stále přibývá závodů pro širokou veřejnost. Není třeba vlastnit závodní licenci, neboť na profi CC závodech většinou bývá otevřená kategorie CC příchozí, vhodná i pro začátečníky. Samozřejmě existují profi musherské závody zahrnující CC a ke startu je licence potřeba. Délky tratí se mohou lišit. Většinově však bývají v rozmezí 3-7 km na vhodném povrchu pro běh se psem. Spojení běhu, dynamického tahu psa a přírody všude kolem Vám zaručí adrenalinový zážitek, 100% čistou hlavu a upevnění vztahu s Vaším čtyřnohým parťákem. Pokud budete chtít canicross proložit další disciplínou, neváhejte vyzkoušet např.: dogbiatlon nebo triatlon.

Pokud jste dočetli můj článek až do konce, vraťte se na začátek. Abyste byli dobrý canicross team, vstaňte teď od počítače, oblékněte si věci na běhání a běžte. Posuňte své limity, informujte se. Najdete spousty nových přátel, kteří začínali stejně jako Vy – od nuly.
Věř, Běž a Dokážeš (Raego)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *