PES a FENA ROKU 2015

Kompletní stupně vítězů naleznete ZDE.

AGILITY PES

Blossom Garden’s Cool Mint

majitel: Lenka Šulíková
chovatel: Susanne Freidank
datum narození: 15.7.2009
otec: On my Own Eyron Braveheart
matka: On my Own Ginny’s Blossom
foto: Lenka Blachová
chovný

Flash je pro mě osudovým a výjimečným psem, díky kterému jsem poznala opravdový svět různých kynologických sportů, kterých jsme za jeho život prošli hned několik. Agility jsem si zamilovala jen díky němu, jeho nadšení, chuti a spolehlivosti, kterou on má. Opravdu pravidelně jsme se spolu začali agility věnovat od jeho 3 let (letos mu bude 7). Běháme nejen pod naší trenérkou, ale poslední dva roky jezdíme na intenzivky různých trenérů po celé ČR. V dubnu to byly 3 roky, co jsme společně zkusili naše první závody. V současné době běháme v elitní kategorii LA3 a započali jsme druhý rok na A3Championa. Doufám, že Flashovi vydrží síly a hlavně zdraví ještě mnoho let, a agility scénu jen tak brzo neopustíme, protože on je nejen skvělý parťák, ale také můj učitel pro budoucí psy.

AGILITY FENA

Immortal Beauty z Černobílých
foto: Kristýna Machková
majitel: Kristýna Hanzlíková
chovatel: Monika Švarcová
datum narození: 23.3.2009
otec: Eyes of the World Galaxy
matka: Henriet Czechmate
chovná

Zpočátku jsme se s Beauty věnovaly více sportům. Přišla jsem však na to, že i náš den má bohužel pouze 24 hodin a moje láska k agility zvítězila. Život se psem není jen o sportu. Jsou to i procházky po lesích, cvičení na balančních podložkách, zdravotní péče, která je pro sportujícího psa nezbytná. Čas společně strávený vytváří mezi psem a jeho pánem důvěru, která je pro agility velmi důležitá. Samotným tréninkem agility teď již spolu s Beauty trávíme jen zlomek času. Beauty již spoustu věcí umí, a tak oživujeme jednotlivé prvky v sekvencích. Většinu chyb na závodech stejně udělá psovod. Úspěch pro nás je každý doběhnutý parkur. Beauty je účastnice EO 2014, A3Ch, CACAg a společně jsme získaly i několik cen v juniorské kategorii.

CANICROSS PES

Only For Jet Bohemia Patrix
majitel: Lucie Jetmarová
chovatel: Patricie Doškářová
datum narození: 8.7.2013
otec: Justintime Gasko Prim
matka: Genta Slezský hrádek
chovný

Joey se narodil 8.7.2013 a už od prvního pohledu na štěně „salámistu“ bylo jasné, že patří do mojí rodiny. Vyrostl z něj přesně takový parťák, jakého jsem si vždy přála i přesto, že jsem jako majitelka u svojí první Border Collie udělala spoustu chyb a i přesto, že Joey sám o sobě měl „svůj svět“ – slyším, ale neposlouchám. Přes všechny problémy jsme se sladili na jednu vlnu a kráčíme „tlapku v ruce“ ke společným cílům, dle našich možností, a zdokonalujeme se oba dva v tom, co on i já máme tak moc rádi. Jedním z našich koníčků je právě Canicross. Mezi borderkáři sport v rozkvětu, neboť na startovních listinách Border Colií pomalu ale jistě přibývá. A já se moc těším na další a další vyčerpané lidské tváře s konečným úsměvem od „ucha k uchu“ po vcelku dosti náročném sportovním výkonu. Přepálené starty na 1000%, plíce zapomenuté na startu nebo někde na lesní cestě, křiknete pravá, pes zahne vlevo a objímáte strom… To vše ke canicrossu patří. Borderky dominují mnoha sportům a všichni víme proč, nicméně u canicrossu to není pravidlem. Musíte dřít hlavně Vy. A právě ve Vaší hlavě musí vládnout myšlenka: „Když nemůžeš, přidej…“ Společných canicross tréninků je čím dál víc, stačí jen správně začít, ptát se, nechat si poradit, běhat a- zase jen běhat… Budete krok za krokem lepší a lepší, myšlenky budou veselejší a od začátku do konce tvoříte tým. Vy dva/ Vy dvě- navždy a napořád. Běhat canicross můžete kdekoliv a kdykoliv a Váš psí parťák poběží vždycky rád, pokud bude mít tu správnou motivaci. Když se oblékám do běžeckého oblečení a soukám na sebe podsedák, beru do ruky vodítko s postrojem, Joey se už vrtí a vrká na mě, abych přidala, že přeci jdeme běhat a proč mi přípravy trvají tak dlouho… Některý pes vidí agility parkur, jiný frisbee, další figuranta na obranách. Joey vidí postroj, les, park, rybník- kde jsme už také společně přistáli- já křikla pravá, ale kachničky na rybníku byly lepší motivace. Štěstí mísící se s radostí v jeho očích jako hořící plamínky, když dře za sebe a snaží se mi ještě pomoci, je k nezaplacení. Podobné jako když pase ovečky, jeho vášeň, jeho život, ale přeci trochu jinak… Běháme, abychom byli, spolu a napořád, Joey a já.

COURSING PES + VŠESTRANNÝ PES

Fleck for fun Lusika
majitel: Andrea Soldánová
chovatel: Stanislava Balogová
datum narození: 17.1.2009
otec: Detania Victory
matka: Bonnie Lusika
chovný

Flíček je mou první border kolií a žijeme spolu již 7 let. Je opravdu všestranným psem, vyzkoušeli jsme spolu všechny možné psí sporty. Z nich Flíčka nejvíc baví flyball a coursing, to jsou jeho sporty číslojedna. Já ráda říkám, že jsou to sporty, které mu nekazím :-). V letošním roce se nám povedlo získat titul Klubového šampiona BCCCZ. Flíček je společenský pes, miluje plavání, běhání za vlašťovkami, procházky, sporty, jednoduše každou zábavu. Je také báječným canisterapeutickým psem.
KCh. Fleck for fun Lusika, narozen 17.1.2009
chovný pes (DKK HD-B, DNA CEA,CL,TNS Normal, DOV neg.)
Mistr Čech 2013 v coursingu, Mistr BCCCZ v coursingu 2015, Canisterapeutický pes
Zkoušky: BH, ZZO, ZOP, SPr1,SPr2, StPr1, ZPU-1, ZM, F1, DwD1, DwD2, MD1, HtM1, titul MoD1,LA1, LA2, OB-Z, FLY 19, ZVOP
Výstavy: V1, CAC

COURSING FENA

Aderyn z Nefritu
majitel: Tereza Frumarová
chovatel: Eva Koliandrová
datum narození: 14.5.2010
otec: Ace del Mulino Prudenza
matka: Be Happy od Zlatonosné říčky
chovná

Aderyn z Nefritu je mojí první BOC s PP. Věnujeme se mnoha disciplínám a dalo by se říci, že Rína je pravá borderka, baví ji úplně vše co jsem ji kdy ukázala, ale coursing je její vášní. Vždy ji stačí přijet na závod či trénink a slyšet zvuk motoru navijáku a stává se z ní blázen, který by udělal vše jen aby se dostal na dráhu. Ke coursingu jsme se dostaly úplnou náhodou, když jela kamarádka se svými naháčky na trénink vzala nás sebou a my myslely, že si to pouze vyzkoušíme. Rínka ještě tentýž víkend vyběhala podmínky pro získání licence a pak začala jezdit na závody. Defakto závody jsou pro nás zároveň jedinou možností, kde běhat, neboť tréninky v našem okolí se tolik nekonají. Coursing je pro nás doplňkem ke všem aktivitám a jsem ráda, že i přes to dokáže Rínka na závodech uspět.

DOGDANCING FENA

Ice Star z Bengasu
majitel: Veronika Tvrdá
chovatel: Veronika Vostrá
datum narození: 21.5.2011
otec: Geri Foxy Fox
matka: Abigeil z Bengasu
chovná

Ajska se mi narodila na objednávku před pěti lety po dokončení státnic. Původně měla být hlavně parťačka ke koním a rekreační sportovec, jako nadšený kynolog-začátečník jsem chtěla vyzkoušet všechno (což se nám, snad krom obran, povedlo). Protože mám odmala kladný vztah k hudbě, dogdancing pro nás byla odjakživa aktivita číslo jedna. Titul Master of Dogdancing 1 se nám podařilo složit už v jejích 16 měsících. Účastnily jsme se několika Mistrovství ČR a BCCCZ v dogdancingu. Velké rodinné události v letech 2014 a 2015 mi poněkud bránily ve sportování, o to více si vážím tohoto úspěchu, který se nám podařilo dosáhnout a pomyslně tak završit Ajsky vrcholovou kariéru. Nedávným ziskem titulu Master of Dogdancing – Freestyle splnila víc, než jsem od ní (a od sebe) kdy očekávala.

DOGFRISBEE PES

Amazing Cloudy ranč
majitel: Kristýna Nosková, Marcela Nosková
chovatel: Iveta Vítková
datum narození: 8.4.2012
otec: Blessed Borders Firm Foundation
matka: DUPY DUP Deabei

Mejza je 4 letý modrobílý miláček, který žije pro frisbee. Je to dříč tělem i duší a pro paničku Kristýnu Noskovou udělá okoliv. Ze všeho nejvíce je baví Quadruped ve ktrém jsou držiteli světového rekordu 84,16 m , 2x mistři České republiky, 2x výherci European Quadruped series. S Kristýnou si rád zahraje i Freestylee a účastnili se i MS USDDN V USA. Ve volných chvílích se věnují poslušnosti, flybalu ( FLY 16 ) , dogdancingu a rádi vyjedou i na kolo.

DOGFRISBEE FENA

Cola z Vysokého Újezda
majitel: Kateřina Dvořáková
chovatel: Miroslav Vostřez
datum narození: 14.6.2013
otec: Coudy od Ančičky
matka: Erna Suleana

První dvě místa v této soutěži pro nás byla příjemnou těčkou za loňskou sezónou dogfrisbee. Na druhé místo spadla Abby (Atrractive Abbygale Fast and Foolish), která se věnuje hlavně Quadrupedu. Se svým páníčkem jsou v této disciplíně mistři ČR 2014 a 2015 a zároveň jim patří český rekord. Pohár si však odvezla naše mladší fena Cola (Cola z Vysokého Újezda), která začala závodit minulý rok. Pro její rychlost, obratnost a spolehlivost v chytání se věnujeme hlavně disciplínám Super MiniDistance a TimeTrial, zkusili jsme však i Freestyle starters, kde se hned na prvních závodech umístila na prvním místě a na druhých závodech jí patřilo 3. místo. Největším úspěchem je pro nás 2. místo v TimeTrialu na MČR 2015. Obě fenky se připravovaly na dogfrisbee už od štěňátka, ale občas zkoušíme i jiné sporty. Kromě tréninků trávíme čas hlavně na procházkách, běháme, jezdíme na koloběžce a jakmile počasí dovolí, chodíme plavat – budujeme fyzickou kondici na závody. Důležité je hlavně to, aby nás to všechny bavilo.

FLYBALL PES

EX Speedy Dream
majitel: Marcela Nosková
chovatel: Kateřina Kovaříková
datum narození: 27.6.2013
otec: ACE OF Speedy Dream
matka: ATHEA ANGEL
Budgerigar
chovný

Exík (3 roky) je nástupcem po mém prvním borderáčkovi Dracovi z Temného hvozdu. Společně se věnujeme hlavně flyballu ( FLY 16) a dogfrisbee, ale i dogdancingu a občas zajdeme i na pasení . Rád se prohání i u koloběžky. Pracuje rád a s nasazením, ale také u toho přemýšlí a to je to, co se mi na něm velmi líbí.

FLYBALL FENA

AC-DC Fast and Foolish
majitel: Michaela Nováková
chovatel: Michaela Nováková
datum narození: 5.3.2011
otec: Terminator vom Kuschelmuschel
matka: Foolish Bree Hardy Horde
chovná

Mia se flyballu věnuje od roku 2012. To, že bude flyballovým psem, se vědělo hned po rozhodnutí, že zůstane doma, takže hned jak jí to věk dovolil, začala trénovat v týmu se svojí maminkou. Je již 4. generací flyballových psů. Už na trénincích se projevil její skvělý potenciál a stala se oporou svého družstva The Rebels, ve kterém běhá na pozici startovního psa, kde toho za turnaj odběhá nejvíce a není třeba ji střídat. Z absolutního klidu, který je pro startovního psa nutný, dokáže ihned vystřelit a podat maximální výkon. Za rok 2015 odběhla 179 běhů. Má tedy neskutečnou výdrž, a ač se během závodu zdá, že by měla zpomalovat, tak ona naopak s každým dalším během zrychluje. Flyball je pro ni a pro nás sport číslo 1, takže nechybí na žádném flyballovém turnaji. Rychlost je pro Mienku typická, běhá rychle, přemýšlí rychle, reaguje rychle, dokonce se i mazlí rychle a velice ráda. Položí vám hlavu na rameno, a pokud přestanete hladit, pak se otočí, položí si hlavu na vaše druhé rameno, případně vám olízne obličej, aby se ujistila, že skutečně o ní víte. Kromě flyballu se věnuje ještě agility, kde běhá v kategorii LA3. Úspěchy: FLY16 1. vicemistr ČR ve flyballu 2012, 2. vicemistr ČR ve flyballu 2013, 2014, 2015, 2. místo na Mistrovství Evropy 2015 ve 2. divizi.

OBEDIENCE PES

Trust your heart Conalls Joy
majitel: Lucie Gabrielová
chovatel: Sandra Lima da Silva
datum narození: 5.4.2009
otec: Fast Forward Casa d’Arinia
matka: Rising Sun Conall
chovný

Joy je importovaný pracovní pes z Německa s průkazem původu FCI i ISDS. Je to tvrdý, sebevědomý a vyrovnaný pes, nekonfliktní k jiným psům. Lidi, vodu, ovce a tenisáky miluje. A pak samozřejmě i mě, bez toho by to vše nešlo. Obedience cvičíme od štěněte, je to náš sport číslo jedna. K letošnímu vítězství v soutěži Pes roku vedla dlouhá cesta. Nejvíc si za naši kariéru vážím 299,5 bodů ve třídě OB1, titulu Vítěz třídy OB2 na Mistrovství ČR 2012, kvalifikace a reprezentace na Mistrovství světa 2013 (Maďarsko) a 2015 (Itálie). V nejvyšší třídě OB3 dosahuje Joy pravidelně na známku výborná. Je to už vyzávoděný pes. Je mu 7 let, má za sebou 46 startů na obedience závodech, z toho 29 ve třídě OB3. Na závodech je na něj spoleh. Vím, že co do něj vložím v tréninku, to předvede. Mezi jeho nejoblíbenější cviky patří aporty, chůze a přivolání. Na závodech nás poznáte podle jeho hlavy na zemi při dlouhodobých odloženích vleže, podle vysoké chůze s veselým ocáskem a pomalého sedni napříč cviky. Beru ho, jaký je a užívám si každý trénink i společné volné chvíle v lese či u vody.

OBEDIENCE FENA

Cat Ballow Hardy Horde
foto: Jana Krátká
majitel: Ladislava Richterová
chovatel: Bořivoj Šimek
datum narození: 23.5.2006
otec: Ghost of Pinewood Country
matka: Annie Dot Hardy Horde
chovná

“Kety” Cat Ballow Hardy Horde
Obedience šampion, Klubový šampion BCCCZ, Šampion ve výkonu BCCCZ,
Mistr ČR obedience 2009 a 2014
3.místo české reprezentace na MS obedience 2013
Vicemistr ČR obedience 2011 a 2012
Vicemistr ČR obedience border collií 2012, 2013, 2015
1x CACT, 2x res.CACT, res.CACIOB, 7x kvalifikace a účast na MS obedience MoD1 (Master of dogdancing 1.úrovně), canisterapeutické zkoušky (opakovaně), několik zkoušek ze sportovní kynologie, dále LA1, ZVOP,
v současné době se věnujeme pouze obedienci
Kety je mou první border collií. Je to velmi vnímavá, vstřícná fena, nadšený aportér a stále veselý parťák. Obedienci se věnujeme od dob vzniku klubu Obedience CZ v České republice, tedy již 9. rok. Naším největším úspěchem v obedienci byl výkon na MS obedience v roce 2013, kdy i díky našemu výkonu česká reprezentace obsadila úžasné 3.místo v týmech. Velkým sportovním úspěchem pro mě je i to, že se nám daří držet se na předních pozicích v soutěžích, ale hlavně jsem ráda, že Kety je stále vesele naladěná, připravená a ochotná k jakékoliv činnosti. Nedávno oslavila 10.narozeniny. Do cvičení stále vkládá hodně energie a já pevně doufám, že jí elán a nadšení ještě dlouho vydrží.

PASENÍ PES

Billy Kid Corlan Gi
foto: Zdeněk Sleha
majitel: Iva Jílková
chovatel: Zuzana Černá
datum narození: 5.4.2013
otec: Perfect Grimm
matka: Quazi Miveko

Billy Kid Corlan Gi, nar 5.4.2013 pracuje na naší farmě, občas se zúčastní i trialu a běhá flyball.

PASENÍ FENA

I-Gyfu
majitel: Daniela Rájová
chovatel: Gautrey Eric
datum narození: 18.5.2013
otec: Brave Kid
matka: E-Leah Nessie’s Spirit
chovná

Fenku Gyfu, nar. 18.5.2013, jsem importovala z Francie, je z vynikajících pracovních a trialových linií. Věnujeme se spolu pouze pasení. Gyfu má výborný cit pro ovce, je velmi vnímavá, ráda se učí, je lehce ovladatelná. Velmi ráda pracuje a má neskutečný “will to please”. V loňském roce jsme závodily v IHT2 a byla to naše první závodní sezona. Bohužel si letos při tréninku poranila 4. prst na pravé zadní noze a tak jsme ještě nezačaly trénovat. Doufám, že se situace stabilizujeme a my letošní sezonu nepropásneme. S Gyfu jsme skvělý tým, spoléháme jedna na druhou a každou společnou minutu při tréninku nebo závodu si užíváme.

SPORTOVNÍ KYNOLOGIE PES

Casie od Appaloosek
majitel: Michaela Lepařová
chovatel: Otakar Pohl
datum narození: 17.7.2011
otec: Borderline Country Justinstyle
matka: Arushka Plume Hardy Horde
chovný

Casie od Appaloosek je téměř pětiletý pes, kterému doma říkáme Keme. Kemík se od štěněte vedl k různým psím sportům. První zkušenosti s výcvikem byla poslušnost na cvičišti v Náměšti na Hané, které jsme střídali s agility a frisbee. Zkusil pást ovce, něco málo z dogdancingu a velmi rád se chodil předvádět na výstavy. Vzhledem k dostupnosti a možnostem v okolí jsme se však později naplno začali zabývat sportovní kynologii a obedience, kterým věnujeme téměř každý den asi půl hodinky. Chodit na stopy, obrany i cvičit poslušnost je poměrně časově náročné. Když je v dobré fyzické kondici, pracuje rád, ochotně a s nadšením. Ikdyž se říká, že borderka si vybírá potravu a jí velmi málo, na našeho Kemíka to neplatí. To, že má rád vše a rád okusoval vše se mu stalo osudným. Sežral plastovou činku a musel jít na operaci. Stálo to dlouhou dobu léčení a vyřazení z jeho oblíbených aktivit. Doteď nese následky. I přes to všechno to nevzdal a za svůj život zvládl složit 25 zkoušek z výkonu, účastnit se mistrovství mládeže i spousty jiných závodů. Pro letošní rok 2016 se stal mistrem ČR mládeže v obedienci, obhájil tak titul z loňského roku.

SPORTOVNÍ KYNOLOGIE FENA

Illusion Magic Aibara
foto: Martina Irglová
majitel: Petra Malá
chovatel: Michaela Palfiová
datum narození: 15.10.2008
otec: Hector Czechmate
matka: C’Brown Jessye Gasko Prim
chovná

Moje fenka Illusion Magic Aibara , která letos oslaví 8 let, se především věnovala dogdancingu a sportovní kynologii v menším měřítku. Vzhledem k tomu, že v dogdancingu dosáhla na nejvyšší titul Champion of Dogdancing, začala jsem se s Megy věnovat sportovce více. Na svém kontě máme ze sportovní kynologie zkoušky ZZO, ZZO1, ZM, BH, ZOP, ZPU-1. Prvním naším cílem byl Klubový šampion výkonu, který jsme získali, a teď nově Klubový šampion. Jsem velmi ráda, že se iniciátoři akce Pes a Fena roku 2015 do této akce pustili. Pro nás je to motivace k dalším výzvám. Letos si velice vážím ceny Fena roku 2015 za sportovní kynologii, neb ty nižší zkoušky jsme složily již dříve a tudíž jsme musely závodit již ve třídách vyšších a skládat náročnější zkoušky. Moje fenka je velmi všestranná a i přesto, že se musíme potýkat s obtížnými cviky jako je metrovka , při výšce mé feny 44cm, nic nás neodradí. Tréninku obětuji tolik kolik je třeba ,aby pes pochopil vše co je ve zkoušce obsaženo a rozuměl každému povelu, nikdy svého psa nepřecvičuji. Vždy jsme na zkoušku či závod byly připravené.

VÝSTAVY PES

Heavenly Rebel Jeffija
foto: Nikola Balajková
majitel: Mgr. Petra Novotná
chovatel: Mgr. Petra Novotná
datum narození: 3.8.2014
otec: Borderline Country Leonardo
matka: Merrinda My Summer Charm
chovný

Ch Heavenly Rebel Jeffija je mladý a nadějný pes ze spojení dvou jedinců, jejichž krev pochází z Austrálie. Je povahově velmi vyrovnaný, temperamentní a přátelský. Jeho povahu nejlépe vystihuje canisterapeutická činnost, které se věnuje. Na výstavě byl poprvé představen ve věku 8 měsíců a do jednoho roku svého života se stal Junior Šampionem České republiky a Slovenské republiky. V současné době, tj. ve věku 22 měsíců, se stal Šampionem Slovenska a má úspěšně složeny zkoušky ZZO, ZVOP, BH. Je samozřejmostí, že každé jeho ocenění a vítězství je pro mě jako pro chovatele a majitele největším úspěchem. Úspěch v tomto oboru se nedá shrnout na jednu výstavu, na jedno ocenění, ať už je to CAJC, CACIB, BOS či BOB. Mám velikou radost, že se Denny umístil na prvním místě v soutěži Pes roku 2015, zvlášť když vidím stoupající úroveň soupeřů, která je rok od roku vyšší. Největší můj úspěch je však on samotný, Denny. Jsem šťastná, že se mi podařilo jako chovateli, z vlastního plánovaného vrhu, vybrat a vychovat zdravého a krásného jedince. Není jen úspěšný na výstavách, ale dává radost lidem v mém okolí, když se věnuje canisterapii. Mám ze všech jeho úspěchů velkou radost.

VÝSTAVY FENA

Zafirah Amber Foxy Fox
majitel: Karolina Koucká
chovatel: Helena Pulpánová
datum narození: 7.4.2013
otec: Borderline Country Leonardo
matka: Simaro Angela Lansbury
chovná

Zafi je první fena, se kterou se věnuji výstavám. Zafirku jsem pečlivě vybírala, přesto když jsem si ji kupovala, netušila jsem, kam až to spolu dotáhneme. Prvního šampiona – Junior Šampiona ČR – Zafi získala ve svých 13ti měsících a další tituly brzy následovaly. Dnes se může pyšnit šesti šampiony (Junior šampion ČR, Šampion SK, Grand šampion SK, Šampion ČMKU, Grand šampion ČR, C.I.E. šampion), národními vítězi, krajským vítězem, Pražským vítězem, kvalifikací na Crufts a je čekatelem Klubového šampiona.
Zafi nezahálí ani v psích sportech a má složeno několik zkoušek:
ZVOP, ZOP, OB-Z, F1, DwD1, MD1, HtM1, DwD2, canisterapeutická zkouška
Zafirka je neskutečný mazel, ale zároveň pěkný čertík.

ZÁCHRANAŘINA FENA

Aywy z Ohromujícího světa
majitel: PhDr. Kateřina Jančaříková, Ph.D.
chovatel: Iva Rácová
datum narození: 3.4.2007
otec: Freestyler Red Sensation vom Sumelocenna
matka: Aries Ika Unique Forever
chovná

Aywy se narodila v CHS z Ohromujícího světa chovatelky Ivy Rácové 3.4.2007. Díky ní se mi splnil můj kynologický sen – mít psa společensky užitečného. To Aywy skutečně je. Je vycvičená pro pátrání v plochách a v sutinách a řadu let opakovaně obnovuje canisterapeutický certifikát. Připravenost pro pátrání dokázala dvěma složenými postupkami záchranářských zkoušek podle národního zkušebního řádu ZTV1-3 (pátrání v plochách) a ZZP1-3 (pátrání v sutinách). Je připravena pátrat i v lavinách, složila zkoušku ZLP1, ale vyšší lavinové zkoušky nesložila kvůli nedostatku sněhu v termínech zkoušek, na které jsme se přihlásily. Velice si vážím toho, že těžkou zkoušku ZTV3 složila dokonce 2x. Podruhé na Českém poháru ZTV 2015, kde se ztrátou jediného bodu na plný počet a získala CACT. Také složila plošný i sutinový atest ministerstva vnitra (s platností 2015-2017), což znamená, že v případě neštěstí spojeném s pohřešováním osob, které se stane v okolí našeho bydliště, nás buď policisté (v případě pátrání po ztraceném člověku v terénu) nebo hasiči (v případě zavalení osob) volají do pátrací akce. Je třeba poznamenat, že atest ministerstva vnitra má poměrně málo psů, obvykle kolem 20 a že oba dva atesty má asi 5 psů v republice (čísla se mírně mění, protože některým psům platnost atestů vyprší, jiní ho naopak složí). Během let jsme byly s Aywy 3x hledat pohřešovanou osobu. Několikrát do měsíce k nám jezdí děti nebo lidé s hendikepem a asi 1x do měsíce my jezdíme za nimi. Aywy je mým prvním psem, kterého jsem cvičila jako psa záchranářského. To, že jsem ji – jako psovod-záchranář začátečník – vycvičila a dosáhla obou atestů ukazuje, že se Aywy povedla. Navzdory mým začátečnickým chybám se nám povedlo dosáhnout pomyslného vrcholu – dostat se do Integrovaného záchranného systému. Aywy mi pomáhá se zvířaty na dvoře i v práci. Pomohla mi vychovat děti a uvedla je do kouzel kynologie. Jako dítě jsem měla malého knírače. Měla jsem ho moc ráda, ale, také jsem se těšila, že si po něm jednou pořídím jiného psa, kterého vychovám lépe… Aywy je pes, jakého bych neměnila. Zažily jsme toho spolu hodně a doufám, že ještě zažijeme. Děkujeme klubu, že nás ocenil. Nepracujeme pro ocenění. Ale je to milé!

VŠESTRANNÁ FENA

Terezka Dajavera
majitel: Jana Sommrová
chovatel: Daniela Rájová
datum narození: 29.3.2014
otec: UNO Gulden Land
matka: ENERGY of Dajavera
chovná

Terezka Dajavera je dvouletá fenka s obrovskou chutí do práce, je to radost jak pro ni, tak pro mě. Vše co dělá, dělá jako pravá bordera, s pravým a nefalšovaným nasazením a elánem. Původní plány, že se budeme věnovat pasení a obedience, se rychle rozšířily a záhy byla na svém prvním obranářském víkendu. Od té doby figuranta tak miluje, že by ho nejraději celého sežrala! Sportovní kynologie je tedy naší další disciplínou a od zimy se věnujeme též flyballu.
Dosažené zkoušky: HWT, IHT1, OBZ, OB1, ZZO, BH, FLY19

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *