Vše o Nessiině operaci (kastraci)

Dominika Potměšilová

BORDERHOLIC 33 – 1/2017

Ano, je to tak. Proč? Kastrace, a především u fen, je něco na co existuje mnoho názorů, tisíce pro a proti a je opravdu potřeba, aby si každý, kdo nad tímto zákrokem u svého zvířete uvažuje, vytvořil svůj vlastní názor, nenechal se nikým ovlivňovat, sám si zvážil pro a proti a společně s veterinářem usoudil, zda tuto operaci zdravotní stav jeho zvířete vyžaduje, umožňuje, či naopak.

Někdo tuto operaci se svým zvířetem podstoupí, aby zamezil nechtěnému rozmnožení / graviditě, někdo kvůli tomu, aby nemusel u své fenky řešit problémy spojené s háráním, pseudograviditou (falešnou březostí) atd., někomu ze zdravotních důvodů zvířete v podstatě nic jiného nezbývá a někdo tím předchází zdravotním problémům svého zvířete (konkrétně onemocnění pohlavních orgánů a mléčné žlázy) – což je právě náš případ.

Upřímně musím říct, že o tomto zákroku přemýšlím už od doby, kdy jsem se rozhodla, že chci mít fenku. Rozhodování je to pro velké množství páníčků opravdu velmi těžké. Mnozí vám řeknou, že je to pro tělo a organismus zvířete velmi nepřirozený a obrovský zásah, jiní budou říkat, že je to rozhodnutí správné, že tím předejdete nechtěnému zabřeznutí feny nebo různým onemocněním. Nedokázala jsem si utvořit svůj vlastní pohled na věc a tak jsem stále a stále tápala, zda do toho v Nessiině případě jít nebo ne.

Dala jsem si dohromady takový přibližný výhled do budoucna, co se svou fenkou zamýšlím a nezamýšlím dělat, čemu se chceme a nechceme věnovat… A protože štěňátka neplánujeme, chceme jezdit po výletech a aktivně se věnovat sportu a dalším psím aktivitám, vyšla mi z toho Nessiina kastrace jako pohodlnější verze, avšak stále mi něco říkalo, proč do jejího těla zasahovat hlavně kvůli svému pohodlí. Až jednou, přibližně dva měsíce po Nessiině hárání (nejčastější doba projevení onemocnění dělohy je 1 – 3 měsíce po hárání), jsem si všimla rapidně zvýšeného zájmu a pozornosti ostatních psů i fen vůči mé Ness, abnormálně ji očuchávali, olizovali a i ona sama se více než obvykle čistila. Dostala jsem strach právě z jednoho z možných onemocnění, pyometry neboli zánětu dělohy.

Tato nemoc se většinou projevuje nechutí k jídlu a pití, zvracením, apatií, únavou, výtokem atd., nic z toho se u Ness neprojevilo, avšak možnost, že se žádný ze zmíněných příznaků při této nemoci neprojeví rovněž existuje. Pro svůj klid jsme navštívili Veterinární kliniku Rudná, kde byla Ness vyšetřena sonografií, a rozborem moči. Naštěstí se žádný zánět dělohy nepotvrdil (díky Bohu) a moč byla v naprostém pořádku. Na sonu však byla vidět jakási hormonální nerovnováha a cysta na vaječníku. Dle slov paní veterinářky by zánět dělohy v budoucnu pravděpodobně Nessku neminul a bylo nám doporučeno kastraci neodkládat, protože s každým dalším háráním (u Ness probíhalo 2x do roka) by mohlo dojít k určitému zhoršení.

Tímto jsem si v podstatě vytvořila svůj vlastní názor na tento operační zákrok – pakliže nemáme v plánu chovat štěňátka, chceme se aktivně věnovat sportu a dalším psím aktivitám, jezdit po výletech a nechceme žít ve strachu, že jednou má fena onemocní zánětem dělohy či jinou s tím spojenou nemocí (a ještě navíc, když máme potvrzeno, že tu ta šance na pyometru do budoucna je), je lepší tento zákrok podstoupit. Klid budeme mít my, fenka a nejspíš i psi a jejich páníčci v našem okolí.

Nessinka zákrok podstoupila ve věku téměř tří let, dne 26. 4. 2017 v dopoledních hodinách, bez delšího odkladu po posledním veterinárním vyšetření a hlavně také dokud je ještě relativně chladné počasí (v letních horkých dnech se rána po zákroku nemusí úplně dobře hojit) a já měla navíc čas být s Nesskou doma. Při operaci jí byly odebrány vaječníky i děloha, šlo tedy o ovariohysterektomii, zákrok, při kterém je do budoucna značně snížena šance na onemocnění dělohy. Druhým typem kastrace je ovariektomie, při té jsou feně odebrány pouze vaječníky a do budoucna tedy není zcela vyloučeno postižení dělohy chorobným onemocněním. Nejdiskutovanější pokastrační komplikací je inkontinence (nekontrolovaný únik moči). Výskyt tohoto onemocnění je však vzhledem k počtu prováděných zákroků velmi nízký a není neřešitelný. Jeho výskyt je dle mnohých zdrojů pravděpodobnější u ovariohysterektonomie, avšak bylo prokázáno, že u obou typů kastrace se výskyt (cca do 10 %) tohoto onemocnění příliš neliší, jelikož svěrač močového měchýře je ovlivněn odstraněním vaječníků (vetcentrum.cz).

Večer před zákrokem dostala Ness jen lehčí večeři a ráno byla na lačno. Po příjezdu na Veterinární kliniku v Rudné dostala ještě před námi inhalační anestezii a byla přeložena na operační sál. Samotný zákrok trval přibližně jednu hodinu, s čekáním než se Ness probere a bude chůze schopná jsme na její předání čekali necelé dvě hodiny. Na klinice jsme byli seznámeni s režimem v následujících dnech odpoledne a večer po operaci podat menší porci krmení, podat tabletu proti bolesti, kterou jsme dostali, hlídat kanylu s antibiotiky v tlapce, nesundavat košilku, hlídat stehy, ven chodit pouze na vyvenčení a dodržovat klidový režim (žádné skákání, schody apod.). Dva dny po zákroku Ness podstoupila pooperační kontrolu, při které ji byla odebrána kanyla z packy a injekcí dostala antibiotika. Dle slov paní veterinářky se Ness hojí skvěle a rána vypadá moc hezky. Deset dní po zákroku šla Nessie na poslední pooperační kontrolu a vyndání stehů. Rána je srostlá a hojí se krásně (nemáme ji potírat žádnými léčivými mastmi ani ničím podobným, aby si fena rány nevšímala a nechala ji v klidu zahojit). Po vyndání stehů jsme opět mohly začít chodit na dlouhé aktivnější procházky a zhruba po týdnu od vyndání stehů můžeme postupně začít se zátěží a s našimi oblíbenými aktivitami, které už nám tolik chybí. Celkově bych Nessiino pokastrační období zhodnotila pozitivně, Ness vše zvládla perfektně, mnozí by ani nepoznali, že nějakou operaci absolvovala. Za veškerou profesionální péči a perfektní přístup děkuji MVDr. Radce Kotvaltové, MVDr. Dagmar Zudové a Ing. Šárce Kejvalové.

Co se týče STRAVY jako takové, my krmíme BARFem, tedy syrovou stravou. Po operaci Ness dostávala lehce povařenou svalovinu, zhruba po třech dnech opět syrovou svalovinu + vnitřnosti a po deseti dnech i kosti. Vzhledem k tomu, že po kastraci mají feny tendenci ukládat si více tuku (a Nessie zejména), a tedy i sklon k přibírání, najely jsme na ‘light’ verzi BARFu, omezili jsme vepřové maso, upřednostňuji drůbeží (kromě kuřete, na které je Ness alergická), jehněčí, králičí, rybí (to jí ale moc nejede) a také hovězí a občas zvěřinu. Denní porce, kterou by Ness měla dostávat podle tabulek je 450 g (maso + přílohy + kosti), tuto dávku jsme však podle naší potřeby snížili na cca 320 g denně (tabulková hodnota je pouze orientační, porci krmení je potřeba přizpůsobit individuálně každému zvířeti dle jeho proporcí, sportovní zátěže apod.).

Dalším velmi řešeným tématem co se kastrace týče je ZMĚNA POVAHY zvířete. Běžně je zvíře po operaci přibližně dva dny unavené a nesvé. Po těch dvou dnech (již bez léků tlumících bolest), kdy rána začala přicházet k sobě, byla Nessie hodně ukňouraná a vyžadovala naši pozornost (jako kdyby si stěžovala na své bolesti). Také jsem ji musela krmit z ruky, z misky odmítala jíst. Tento stav však netrval dlouho, zhruba tři dny, poté se vše vrátilo do normálu. Nessie začala normálně jíst, hrát si, mazlit se, řádit a zhruba měsíc po operaci opět sportovat a na plno se věnovat našim aktivitám. Zkrátka, je stejná jako dřív a žádnou změnu v chování, povaze či vztahu k lidem, psům a našim aktivitám na ní nepozoruji.

V neposlední řadě mnohé jistě zajímá CENA tohoto zákroku. Ta se velmi liší a záleží na mnoha faktorech, ať už na velikosti / váze zvířete, samozřejmě na pohlaví (psi mají zákrok levnější), na klinice kde zákrok probíhá, na veškerých poskytnutých službách, a dokonce i na místě, kde se klinika nachází. Abych uvedla příklad určité cenové kategorie, zveřejním zde položky včetně cen z naší faktury, předem upozorňuji, že u poloviny položek netuším, o co se jedná, ale zřejmě jde o nějaké léky, antibiotika, lékařské pomůcky apod.

Veterinární klinika Rudná, http://veterinarudna.cz

 • kastrace feny (10 – 20 kg)… 1 450 Kč
 • inhalační anestezie – 1 hod. … 635 Kč
 • vedení inhalační anestezie … 310 Kč
 • PGA láhev – 1 m … 143 Kč
 • PGA Resorba – 1 ks … 182 Kč
 • kanylace – 1 ks … 50 Kč
 • kanyla – 1 ks … 56 Kč
 • příprava pacienta k operaci … 80 Kč
 • podložka 1 ks … 25 Kč
 • operační rouška – 1 ks … 39 Kč
 • operační podložka – 1 ks … 11 Kč
 • Sedator – 3 × 0,1 ml … 72 Kč
 • Atipam – 3 × 0,1 ml … 87 Kč
 • Propofol – 5 ml … 160 Kč
 • A4 – 3 ks … 120 Kč
 • Vetalgin – 2 ml … 58 Kč
 • Carenia – 2 × 0,1 ml … 78 Kč
 • Betamox – 2 ml … 64 Kč
 • Cimalgex – 1 ks … 44 Kč
 • límec – 1 ks … 172 Kč
 • Celkem = 3 836 Kč